درست به‌خاطر ندارم نخستین بار کجا خواندم که کارآفرینی پریدن از هواپیما بدون چتر است؛ کارآفرین باید تا پیش از رسیدن به زمین چتر خود را بسازد و با موفقیت آن را باز کند. پس از آن به‌تجربه دریافتم که اگر نتوانید چتر بسازید، اما آنقدر خوش‌شانس باشید که زنده بمانید، باید پیش از پرواز بعدی استخوانهای خود را با درد بازسازی کنید. بازسازی استخوانها چند ماه و گاه بیشتر زمان می‌برد. به گفتۀ اکثر افراد حوزۀ کارآفرینی، 99 درصد اولین پرشها با زمین‌خوردنی دردناک همراه است. خیلی افرادی را می‌شناسم پس از نخستین پرش، با دنیای کارآفرینی برای همیشه خداحافظی کردند.
کارآفرینان دو راه بیشتر ندارد: یا از چترسازی و زمین‌خوردن دیگران درس می‌گیرد، یا همان استخوانهای شکسته را، این بار در بازوی خود، باندپیچی می‌کند. به شما قول می‌دهم راه سومی وجود ندارد.
بخش عمده‌ای از کارآفرینی خوب دیدن و آموختن از دیگر کارآفرینان است. موفقیت ایستادن بر دوش پیروزها و دیدن از نگاه شکست خورده‌های دیروز است. کتاب Why Startups Fail یا «چرا استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند» به قلم دیوید فینلایب از تجربیات شخصی و خِرد جامعه سیلیکون‌ولی می‌گوید. جایی که بهترین‌های این کره خاکی دوره هم جمع شده‌اند تا مرزهای تحول را هر روز جابجا کنند، همیشه باید از بزرگترین ها و از بهترین ها آموخت، این کتاب در دل هر داستان، هسته قدرتمند خرد یا همان شمّ احتیاط دیده می‌شود. همچنین بهترین تناسب بین بازار و محصول، تمرکز، اجرای عالی، توانایی تغییر مسیر، تیم‌های درخشان و هزینه‌های سنجیده به کارآفرینان موفق خاطرنشان می‌شود. شما در این کتاب از اشتباهاتی که دیگران بارها و بارها مرتکب شده‌اند درس می‌گیرید و یاد می‌گیرید چگونه استارت‌آپ خود را در مسیر موفقیت قرار دهید.
استیو جابز فقید معتقد بود تبلیغات زود هنگام یعنی زمانی که هنوز محصول شما آمده نیست بیشتر شبیه به سیل عمل می کند در این کتاب این مطلب را با مثال‌های عالی می آموزید و یا بلعکس اگر محصول خوبی دارید اصلا تعلل نکنید و یا اکنون اگر در مرحله جذب سرمایه هستید بدانید چگونه باید مذاکره کنید همچنین این کتاب درس گرفتن از یک پدیده کلیدی را بازیادآوری می‌کند: شکست.
روزی دوستی می گفت برای پیروزی ابتدا باید از شکست برحذر بود به گمانم درست می گفت، به راستی چرا کارآفرینان همان اشتباهات اجتناب‌پذیر را بارها و بارها مرتکب می‌شوند. با استفاده از راهنمایی‌های این کتاب شکست را بشکنید و دشواری‌ها و ناهمواری‌های پرهیبت استارت‌آپ را دور بزنید.
کتاب‌های بسیاری درمورد شرکت‌های موفقی چون فیسبوک، گوگل و اپل نوشته شده است. با وجود این، معدودی از این کتابها متوجه اشتباهات شرکت‌ها شده‌اند؛ این اشتباهات همان تصمیمات کلیدی و مهمی است که منجر به اتمام نقدینگی و شکست زود هنگام استارت‌آپ می‌شود.
برخی استارت‌آپ‌ها برای تولید محصولاتی که بازار ندارند، میلیونها تومان هزینه می‌کنند، برخی بیش از حد و بسیار زودتر از موعد روی بازاریابی و فروش هزینه می‌کنند، و برخی مدت‌ها و بدون تغییر مسیر به بازارهای بد می‌چسبند. دانش پرهیز از چنین اشتباهاتی به‌تنهایی متضمن موفقیت استارت‌آپ نیست، اما شانس موفقیت را افزایش می‌دهد.
خواه کسی باشید که با فکر برداشتن یک گام بزرگ می‌خواهد کارآفرین باشد، یک کارآفرین خودکفا که قصد دارد ظرف سه‌ چهار سال یک کسب‌‌وکار راه بیندازد، خواه کارآفرین جسوری که می‌خواهد به قله‌های موفقیت برسد،
کتاب «چرا استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند» به قلم دیوید فینلایب اشتباهات مهمی را که موجب شکست فعالیت‌های جدید می‌شود و نیز راه اجتناب از آنها را به شما نشان می‌دهد.
به‌عنوان کسی که از نزدیک افتخار همکاری با تیم ترجمه را داشتم و شاهد تلاش روزانه آنها برای ساختن اولین ترجمه فارسی از این کتاب بودم به شما توصیه می‌کنم از چترهای ساخته‌شدۀ دیگران درس بگیرید. پس این کتاب را حتما بخوانید یا بشنوید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *